A genogram mint transzgenerációs rendszertérkép
A genogram alkalmazásának lehetőségei és buktatói a családterápiás gyakorlatban
Tóth Borbála – Elblinger Csaba
Műhelymunkánkban szeretnénk bemutatni a családterápiában jogosan tért hódító módszertani eszköznek, a genogram felvételnek a lehetőségeit a komplex családi minták megragadásában.
Ehhez ízelítőül a genogramfelvétel hasznának elméleti hátterét, valamint a gyakorlatban való alkalmazását is szeretnénk érzékeltetni, és közös együttgondolkozásra várjuk a workshop réztvevőit, hogy vajon a genogramfelvétel lehetőségei a szociometrikus technikáig terjednek-e, vagy a genogram alkalmas egy mélyebb, a transzgenerációkon keresztül megjelenő családi mintázatok megragadásához, és akár a családban rejlő titkok felgombolyításához.
Mint minden pszichoterápiás beavatkozás esetén, így a genogram felvételkor is felmerül, a „Mikor? Milyen céllal? Kivel? Hogyan?” stb. kérdések végig gondolása.
Az elméleti háttér mellett saját családterápiás gyakorlatunkból vett példákból, rövid esetillusztrációkon keresztül próbáljuk megragadni a genogram használatának lehetséges érvényességi körét és buktatóit.
A workshopon számítunk a résztvevők, – a gyakorló és jelenleg képződő családterapeuták – személyes élményeire és tapasztalataira, és saját családterápiás gyakorlatukból vett esetillusztrációik bemutatására, hogy segítségül szolgáljanak a „családi térképviszonyok” feltárásához, valamint az alkalmazás különböző szempontjainak kibontásához.