Esély a változásra – Genodráma
Tóth Borbála – Vajdics Anikó
„Ki emlékszem, hogy több vagyok a soknál, mert az őssejtig vagyok minden ős – …”
Genodráma workshopra hívjuk mindazokat, akik családfájuk, (genogramjuk) segítségével szeretnének rálátni saját családi mintázataikra és a jelen élethelyzeti problémáik, elakadásaik hátterében készek az eredeti családjuk bennük élő, vagy tovább vitt mintázataival találkozni és szembe nézni, azzal a céllal, hogy az ismétlődő, a személyes fejlődést gátló tudattalanul cipelt minták feldolgozásával elindulhassanak a saját és családjuk fejlődését elősegítő úton.
A Genogrammal való munkát eddigi csoportvezetéseink tapasztalataira alapozzuk, amelyet a pszichodráma eszköztárán túl a rendszerszemléletű megközelítés is jellemez.
A Genodráma az egyént a családi viszonylatainak rendszerében látja. Alapvető eszköze a dramatikusan „színpadra rajzolt” genogram (három generációt magában foglaló családfa), amelyet felfoghatunk egy transzgenerációs rendszertérképnek, és amely kézzelfogható reprezentációját adja a komplex családi mintáknak. Jelen workshopunkban hangsúlyt szeretnénk adni a családtagok közötti kapcsolatok intenzitásának megjelenítésére.
Műhelymunkánkra azok jelentkezését várjuk, akiket érdekel hogyan ölt testet a pszichodramatikus genogram, amely hordozza azokat a családi „örökségeket”, amelyekből a protagonista a válságból való kilábaláshoz és a megújuláshoz szükséges erőforrásokat meríti, merítheti.