A családban rejlő törvényszerűségek
A genogram, mint transzgenerációs rendszertérkép
Előadásomban a pszichológiában kevésbé hangsúlyos kutatási témának, a genogramnak (családfa felvételnek) a szerepét keresem a családi rendszerek és a családi dinamika megértésében.
A genetikai családfa kutatások főként a biológiai szintű öröklődések törvényszerűségeire alapoznak, ezzel szemben a családterápiában használt genogram felvétel lehetőséget nyújt arra, hogy láthatóvá váljék a mögöttes családdinamika, ezen belül a családot régóta feszítő megoldatlan konfliktusok, a titkok és a generációkon keresztül átvonuló, legtöbbször maladaptív ismétlési kényszer. A genogram lehetőséget nyújt arra is, hogy a család erőforrásai valamint a transzgenerációkon átívelő, erőt adó hagyományok is feltárhatóak legyenek.
Előadásomban elsősorban eredeti amerikai forrásokra támaszkodva Monica McGoldrick, Laura Giat Roberto és Böszörményi Nagy Iván nyomán elemzem a genogramban fellelhető törvényszerűségeket. A genogramot mint a „családi térképviszonyok” eszközének helyét és szerepét szeretném kiemelni a diagnosztikai és pszichoterápiás ill. családterápiás munkában.
A genogram térképviszonyait és a családi dinamika alakulását komplex családi minta bemutatásával Karinthy Márton ön(lélek)elemzése és a saját családjára adott reflexiója nyomán az „Ördöggörcs” c. kötete alapján érzékeltetem.